Każda dieta powinna być właściwie zbilansowana, wszystkie składniki pokarmowe muszą być dostarczone wraz z posiłkami do naszego organizmu. Białko odgrywa tutaj bardzo ważną rolę ponieważ to właśnie ono jest podstawą budowania tkanki mięśniowej. Im więcej masy mięśniowej ma nasz organizm, tym lepiej radzi sobie ze spalaniem kalorii ponieważ mamy szybsze tempo przemiany materii, niezależnie od tego czy akurat trenujemy czy nie. Im więcej białka w diecie- tym szybsze spalanie. Dlatego niekiedy stosuje się diety białkowe jako drogę do pokonania otyłości. Stąd też związek pomiędzy idealną sylwetką a białkiem w naszej diecie.
Najpopularniejsze źródła białka to znane z pojemników każdego niemal gościa siłowni pierś z kurczaka i jaja. Ale to nie oznacza wcale, że nasza dieta nie może być urozmaicona, bo tak naprawdę jest o wiele więcej produktów bogatych w białko. Mięso, ryby, produkty mleczne i jaja to podstawowe z nich. Aby jednak nie zanudzić się taką dietą podamy więcej produktów spożywczych które mają wysoką zawartość białka, by przekonać się, że możemy jeść różnorodnie na diecie białkowej.
Do źródeł białka zwierzęcego należeć będą (w kolejności od najbardziej bogatego w nie produktu): wołowina, żółty ser, cielęcina, schab, pierś z indyka, pierś z kurczaka, sardynki, halibut, tuńczyk, polędwica, łosoś, twaróg, jaja i mleko.
Źródłami białek pochodzenia naturalnego, roślinnego są na przykład: soczewica, pestki dyni, pestki słonecznika, groch, czerwona fasola, pistacje, ciecierzyca, migdały, orzechy włoskie i laskowe, płatki owsiane, kasza jaglana i gryczana, ryż brązowy i biały, kuskus, bób, rodzynki, daktyle, awokado i wiele wiele innych.
Ile białka jest potrzebne?
Zapotrzebowanie na białko można łatwo obliczyć za pomocą wzoru w gramach. Pomnożymy naszą masę ciała x 1,4 a w przypadku nadwagi masę ciała mnożymy przez 2. Kiedy mamy niedowagę masa ciała mnożona ma być przez 1,8. Są to jednak przybliżone liczby i każdy z przypadków najlepiej jest rozpatrzyć indywidualnie. Liczby te mogą się też zmieniać w zależności od tego jaki uprawiamy sport, lub jak wygląda nasz plan treningowy.
Warto poświęcić czas i pieniądze na skomponowanie diety na wysokim poziomie. Chodzi bowiem o jakość produktów. Mięso od rzeźnika lub z własnej chodowli jest o wiele bardziej wartościowe niż mięso kupione w markecie, gdzie głównie produkuje się ze względu na ilość a nie na jakość. Tak samo rzecz ma się z jajami. Jeśli to tylko możliwe, warto mieć kontakt na wsi, u kogoś kto sam choduje kury i ma jaja własnej produkcji. Takie jedzenie jest o wiele większej jakości i nieporównywalne są tutaj także walory smakowe prawdziwego mięsa i prawdziwych jaj, bez dopalaczy i GMO. Możliwe, że zapłacimy nieco więcej ale jest to naprawdę pieniądz dobrze wydany, bo nasz organizm z pewnością doceni jakość produktu. Lepiej nawet jest zjeść mniejszą porcję ale jedzenia lepszego gatunkowo, niż napchać się najtańszym kurczakiem z supermarketu. Idziemy na jakość, nie na ilość.
Super rozwiązaniem jest także tuńczyk, ponieważ można go dodać do sałatek, zrobić na jego podstawie wiele innych dań, dodać do mnóstwa posiłków a potrawy tak przyrządzone są z reguły szybkie i proste. Polecane jest również mięso z indyka, ponieważ jest bardziej wartościowe i zdrowsze na przykład od piersi z kurczaka. Każdy jednak napewno znajdzie wśród całej gamy produktów te, które będą mu smakowały i które wzbogacą dietę w potrzebne białko. A więc szmacznego i na zdrowie!