Na pewno często widzieliście o niewiarygodnie wczesnej porannej porze ludzi, którzy regularnie biegają bez względu na pogodę czy też porę roku… Być może zastanawiacie się wtedy, co tak naprawdę może dać bieganie? Czy rzeczywiście widzą jego efekty? Jogging ma wpływ na nasze życie, w większym stopniu niż nam się wydaje. Wpływ na jakość naszego życia, zdrowie, samopoczucie psychofizyczne. Dodatkowo także redukuje poziom stresu, zwiększa radość, zadowolenie i inne. Przeanalizujmy skuteczność biegania jako jednej z form treningu.
Jakie efekty ma bieganie dla naszego organizm?
Bieganie wpływa na całą gamę zbawiennych efektów dla naszego ciała. Pozytywy to np zmniejszenie tętna w stanie spoczynku, obniżenie ciśnienia, spadek poziomu cholesterolu, zwyższanie wydolności naszego organizmu a także wzmacnia i chroni kości przed zrzeszotnieniem kości czyli osteoporozą.
Czy bieganie ma wpływ na serce?
To właśnie jogging uprawiany regularnie przynosi dla naszego serca największe korzyści. Poprzez bieganie możemy zredukować szansę wystąpienia chorób wieńcowych. Spalamy tłuszcz w procesie biegania a tym samym zmniejszamy otłuszczenie naszych wewnętrznych organów, czy nawet naczyć krwionośnych- efektem tego jest stopniowe obniżenie poziomu ciśnienia. Warto zauważyć, iż nasze serce także jest mięśniem, toteż trening w formie aerobowej (tutaj bieganie) ćwiczy nasze serce bardzo mocno. Dzięki temu zwięszkamy jego wydolność, poprawiamy jakość pracy serca itd.
Bieganie VS. otyłość
Mówiliśmy już o tym jak spalamy tkankę tłuszczową podczas biegania. Ten rodzaj treningu aerobowego należy do jednego z najefektywniejszych sposobów redukowania tłuszczu. By odbywało się to zgodnie z oczekiwaniami, musimy pamiętać o pewnych zasadach. Po pierwsze, nasze ciało czerpie energię z tkanki tłuszczowej podczas długotrwałego fizycznego wysiłku, który jest mało intensywny ale za to nieprzerwany (powinniśmy zachować niskie tętno, na poziomie od 55 do 85%). Druga kwestia, to fakt, że na początku treningu bieganiem, organizm spalać będzie energię z glikogenu, który zawiera na przykład wątroba oraz mięśnie, w drugiej kolejności spalać będziemy tkankę tłuszczową. To oznacza że na bieganie należy poświęcić minimalnie pół godziny, by móc w ten sposób uskuteczniać proces odchudzania.
Kolejny sposób na bieganie dla odchudzania to interwały. Oznaczają one przeplatany trening- raz wysoka, raz niska intensywność. Możemy więc kilka minut biec truchtem, by potem zmienić tempo biegu na szybkie i tak na zmianę. Taki trening jest krótszy niż ten w formie aerobowej, nie należy w przypadku interwałów przesadzać z czasem treningu- maksymalnie jest to pół godziny. Podczas interwałów zachodzą nieco inne procesy- trening aerobowy sprawia, że wzrasta żużycie energii a to spala tkankę tłuszczową. Po jego ukończeniu niezbyt zwiększa się metabolizm. Zaś przy interwałach podczas treningu nie spalimy aż tylu kalorii, jednak po nim następuje porządne podniesienie poziomu metabolizmu a tym samym spalania tkanki tłuszczowej przez dłuższą dobę.
Bieganie pomaga pozbyć się stresu?
Jogging poprawia nam samopoczucie, nastrój i walczy ze stresem. Taki trening daje nam rozluźnienie, relaksację i zwyczajnie powoduje iż jesteśmy bardziej szczęśliwi. Kipimy energią, mamy całe mnóstwo nowych pomysłów- to wszystko za przyczyną produkcji endorfin, hormonu szczęścia. Wydzielany je przy każdej formie aktywności fizycznej, również podczas biegania.
Podsumowując- warto uzupełnić nasz plan treningu o czas poświęcony na bieganie. Wymienione powyżej liczne korzyści mówią same za siebie. Wyjątkiem są takie plany treningowe, gdzie bieganie może okazać się zbędne, w zależności od ustalonego celu jaki chcemy osiągnąć. Niemniej jednak, jogging to piękna forma aktywności która nie wymaga drogie gosprzętu, ani specjalnego miejsca do ćwiczeń. Buty na nogi i w drogę!