Zgodnie z obietnicą dzisiaj powiem więcej o tym, w jaki sposób powinno się kreatynę dawkować i suplementować, jak możemy wspomagać jej przyjmowanie a co temu szkodzi, a także przypomnimy pewne ogólne fakty odnośnie tego czym jest kreatyna.
Suplementacja i jej podstawowe zasady
Zastosowanie kreatyny najlepszy efekt będzie miało gdy mamy za sobą przetrenowane minimum sześć miesięcy na siłowni. W przeciwnym razie nie będziemy mogli użyć w pełni tych możliwości jakie daje nam suplement. Stosujemy kreatynę zwykle dwa razy na dzień- zaraz po przebudzeniu na pusty żołądek oraz po ukończonym treningu. Zależnie od tego jakiego rodzaju kreatyny używamy, można dodać do niej cukry proste, tak aby zwiększyć insulinę i poprawić przez to przyswajanie suplementu- cukrem prostym może być dodany sok bananowy, pomarańczowy lub po prostu słodki owoc. Należy regularnie uzupełniać wodę w organizmie podczas całego cyklu z kreatyną, ponieważ wiąże się ona z wodą. Nie może nam więc zabraknąć płynów.
Kreatynę trzeba przyjąć dwukrotnie (o poranku oraz po siłowni) w ilości 10 gramów na dzień, to znaczy dwa razy po 5 gram. Długość kreatynowego cyklu to około sześciu do ośmiu tygodni. Po tym okresie należy zrobić pauzę. Przerwa w stosowaniu powinna wynosić dokładnie tyle, ile trwał okres stosowania suplementu. W ciągu roku nie powinno się przekraczać trzech cykli kreatynowych. Trzeba także pamiętać, że osłabiamy efektywność kreatyny spożywając podczas cyklu alkohol.
Odpowiemy jeszcze na kilka ogólnych pytań, które mogą się pojawić w waszych głowach:
- Czy kreatyna może być dla organizmu szkodliwa? Kreatyna jest substancją występującą w naszym pożywieniu w naturalny sposób, nie jest więc szkodliwa skoro jest składnikiem pokarmów np. wołowiny. Niemniej jednak możliwe jest, że będzie niekiedy w pewnym stopniu obciążać nasze nerki. Zdrowy organizm jednak nie będzie miał z tym problemów.
- Jeśli kreatyna wiąże wodę, nie oznacza to też, że mięśnie staną się „wodniste”? To bzdura, mimo iż kreatyna rzeczywiście wiąże wodę, to nie działa w taki sposób i nie powoduje tego, że będziemy mieli „wodniste” muskuły.
- Czy możliwy jest spadek masy i siły po cyklu kreatynowym? No cóż, to zależeć będzie od kilku kwestii- diety jakiej się trzymamy, stylu życia, poziomu stresu, jakości stosowanej kreatyny a także stosowanych używek. Spadek masy nie jest tak częstym zjawiskiem, natomiast spadek siły jeżeli wystąpi to trzeba go zwyczajnie wytrzymać.
- Nie wolno zapominać, iż kreatyna jest jedynie suplementem. Chociaż jej skuteczność jest stuprocentowo udowodniona, to nie funkcjonuje ona jak sterydy i nie sprawi, że po kilku cyklach będziemy wyglądać jak gladiatorzy.
- Najlepiej jest zgrać swoje cykle kreatynowe z najcięższymi treningami- właśnie wówczas w pełni wykorzystamy jej potencjał i ujrzymy rzeczywiste efekty.
- Warto mieć na uwadze, że kreatyna jest przydatna podczas szybkościowych i siłowych treningów, jej użyteczność jednak spada jeśli chodzi o tlenowy wysiłek, taki jak na przykład maratony itd .
- I jeszcze przypomnienie- każdy organizm reaguje inaczej na różne substancje, stąd inne efekty stosowania suplementu u różnych osób. Niektórzy cieszyć się mogą świetną skutecznością cyklu z kreatyną, natomiast inni nie osiągną porównywalnych rezultatów. To co dla ciebie jest wspaniałym suplementem, niekoniecznie zadziała podobnie u innych.
Wszystkie powyższe rady są podstawowymi informacjami niezbędnymi do właściwego stworzenia swojego cyklu kreatynowego. Dzięki tym fundamentalnym informacjom, możliwe jest stuprocentowe wykorzystanie możliwości jakie daje kreatyna i dojście do najlepszych rezultatów przy suplementacji nią. Powodzenia!