Bardzo popularna jest obecnie suplementacja przy pomocy aminokwasu bcaa. Ale czy jednak powszechność w stosowaniu tego produktu idzie w parze ze skutecznością? Jaka jest opłacalność i wymierność takiego wspomagania?
Najpierw odpowiemy na podstawowe pytanie, a więc – czym są aminokwasy? To w skrócie jednostki struktury białek, z aminokwasów właśnie zbudowane są białka. Jak wiadomo białka mają w składzie całę mnóstwo różnych aminokwasów, tych nie będziemy jednak uzwględniali w tym tekście.
W centrum uwagi znajdują się dla nas te aminokwasy, które składają się na suplement znany jako BCAA. Będą to następujące substancje: izoleucyna, walina oraz leucyna. Wszystkie te trzy wymienione aminokwasy skutkują przyspieszonym procesem regeneracji po każdym fizycznym wysiłku. To właśnie one są odpowiedzialne za wejście naszego ciała w stan anabolizmu.
Co więcej, aminokwas BCAA pomaga naszemu organizmowi zblokować skutecznie swój katabolizm.
To wszystko był jedynie wstęp do rzeczywistego pytania- jak skuteczna jest suplementacja przy pomocy aminokwasu bcaa. Czy naprawdę daje konkretne rezultaty? Co mówią badania? Potwierdzają one efekty stosowania suplementu. Dodatkowo osoby, które włączyły do swojej diety aminokwasy bcaa stwierdzają, że zwiększają one efektywność naszego ciała w trakcie treningów a także w okresie regeneracji. Jako skuteczną formę suplementacji wymieniają bcaa także trenerzy.
Aminokwasy bcaa nie są więc jednym z tych suplementów, których stosowanie okazuje się stratą czasu i pieniędzy. Są skuteczne i warte zapłaconej za nie gotówki. Nie wolno nam jednak zapominać, że uzupełnienie diety w bcaa nigdy nie zastąpi przyjmowania produktów zawierających białko. Nie wolno nam więc zastąpić codziennej potrzebnej dawki białek za pomoca suplementacji w formie bcaa. Jest to tylko sposób na wspieranie czy wspomaganie, ale nie może wliczać się w regularnie spożywaną porcję białkową danego dnia.
A na sam koniec jeszcze wielokrotnie powtarzane przypomnienie- żaden suplement nie może być zamiennikiem dla odpowiednio zbilansowanej diety, to jedynie pomoc i dodatek. Wymagana i polecana porcja produktów spożywczych jest podstawą żywienia, nie sposób więc wyeliminować jakiegoś składnika z diety by zastąpić go gotowym białkiem w „sztucznej” postaci. To co należy zrobić, to jedynie dodać coś „extra” do sensownie ułożonego, codziennego jadłospisu. Tak jedynie możemy osiągnąć harmonijne efekty.