Na pewno wielu z Was zastanawia się czy działanie kreatyny jest skuteczne. Czy kreatyna daje jakieś efekty??? Otwierając drzwi do sklepu z suplementami możesz dostać zawrotu głowy i motylków w brzuchu- zupełnie jak małe dziecko w dziale z zabawkami. Wzrok przewija się po pólkach z produktami a niektóre z nich mówią to magiczne słowo KREATYNA.
O kreatynie chyba już wszystko zostało powiedziane i napisane. Należy przecież do tych najbardziej rozchwytywanych suplementów, liczne badania i testy które zostały nad nią przeprowadzone mówią same za siebie. Spróbujemy się zastanowić nad pewnymi zagadnieniami dotyczącymi kreatyny. Konkretniej to jakie działania kreatyna ma według zapewnień producentów, jak w rzeczywistości prezentuje się jej działanie, czy naprawdę działa i na ile skutecznie.
Jak właściwie działa kreatyna…?
Deklarowane przez producenta działanie tego suplementu jest takie, że odpowiednie dawki kreatyny poprawia naszą masę mięśniową, polepsza szybkość, regenerację oraz siłę. Pytanie oczywiście brzmi czy tak wygląda to w rzeczywistości, czy tylko na opakowaniu? Odpowiedź skrywać się będzie w tym, jak na nasz organizm wpływa ta substancja, co nam realnie daje.
Spójrzmy więc teraz na działanie kreatyny na ludzką fizjologię:
Nasze ciało ma cztery główne szlaki resyntezy energetycznej ATP. Jest to najważniejsza jednostka energetyczna, cząstka przy pomocy której ludzkie ciało potrafi kurczyć mięśnie. ATP nie składuje się w mięśniach w wielkiej ilości, jej zapas jest raczej niewielki i może nam wystarczyć tylko na ośmio- lub dziesięciosekundowy wysiłek mięśnia. Po upływie tego czasu organizm jest zmuszony resyntezować swoje cząstki ATP, co przebiega na te właśnie cztery sposoby. Podczas używania suplementu kreatyny pomagamy w procesie resyntezy. Wykorzystujemy bowiem ten najprędszy z czterech szlaków, przy którym wykorzystana już cząstka ATP, tzn ADP połączy się z fosfokreatyną i wytworzy tak świeżą cząstkę ATP.
Taki szlak metaboliczny jest najszybszym z możliwych dróg do resyntezy, przebiega w beztlenowych warunkach podczas wysiłku krótkiego ale intensywnego. Takim wysiłkiem może być trening siłowy albo szybkościowy. Właśnie z tego powodu kreatyna jest pomocna przy takich dwóch typach wysiłku fizycznego.
Z tej analizy funkcjonowania procesów w naszym organizmie a także dzięki potężnej liczbie przeprowadzonych badań, wiemy dziś, że ten suplement należy do skutecznych. Naprawdę działa, bo potwierdza to ludzka fizjologia i ilość testów nad kreatyną. Funkcjonuje ona jako podstawowy, najbardziej efektowny, faktycznie pomocny suplement, uzupełnienie naszej diety i dodatek do wszelkich treningów. I nie mówi o tym tylko opis producentów, ale potwierdzają to fakty i opinie użytkowników, którzy stwierdzają że… działa!
Jeśli zaś chodzi o dawkowanie, optymalne działanie czy też inne kwestie nad jakimi się zastanawiamy odnośnie kreatyny- potrzeba na to osobnego posta. Tym jak najlepiej wykorzystywać ten suplement zajmiemy się szczegółowo w przyszłych wpisach. Spróbujemy nie tylko odpowiedzieć na wszelkie pojawiające się pytania, ale też rozwiać obawy czy wątpliwości jakie mogą krążyć w głowach.