Bardzo często na półkach pełnych produktów z dopiskiem „FIT” możemy zobaczyć informację o tym, że dany produkt ma zerową zawartość tłuszczu. Ale czy na serio jest to produkt zdrowy?
Tak naprawdę, głównym minusem produktów spożywczych jest zawartość cukru a nie procent tłuszczu w nich- to mit w jaki wierzy nadal wielu. Konieczne jest bowiem rozróżnienie tłuszczy zdrowych i tych złych. Brak tłuszczu w pożywieniu nie jest wcale rozwiązaniem, potrzebne nam są wszystkie te pozytywne, zdrowe dla naszego organizmu tłuszcze.
Które tłuszcze są zdrowe??
Będą to te tłuszcze które mają dla nas zbawienny wpływ, ich brak w diecie jest natomiast niekorzystny. Wśród dobrych tłuszczów, są te wielonasycone a także nienasycone tłuszcze. Włączając je do naszej codziennej diety pomagamy zredukować zagrożenia takie jak choroby serca a także zły cholesterol. Cała gama dobrych tłuszczy jest odpowiedzialna za wuposażanie naszego organizmu z związki, których on sam nie jest w stanie wytworzyć- koniecznych składników do tego dostarczają właśnie zdrowe tłuszcze.
Warto przy tym zaznaczyć, iż te tłuszcze są potrzebne do należytego wchłaniania przez nasze ciało wielu witamin- niektóre z nich są przyswajalne tylko dzięki tłuszczom. Są one też odpowiedzialne za syntezę licznych hormonów, w tym także ważnego na siłowni testosteronu. I co może niektórych zaskoczyć, nienasycone kwasy tłuszczowe pomagają w zlikwidowaniu… tkanki tłuszczowej- udowadniają to także badania.
W jakich produktach znajdziemy te dobre tłuszcze?
Źródłem nienasyconych tłuszczów mogą być na przykład: oliwa z oliwek, same oliwki, pestki słonecznika, pestki dyni, ryby, orzechy włoskie, orzechy laskowe, nasiona sezamu, nasiona lnu, migdały, orzechy ziemne oraz orzeczy nerkowca. Głównie więc chodzi o orzechy i nasiona, jak widać z powyższej listy to one są bardzo bogate w te zdrowe, nienasycone tłuszcze.
Ile zdrowych tłuszczów potrzeba jeść dziennie?
Zapotrzebowanie zdrowego organizmu na dobre, zdrowe tłuszcze to około pół, do jednego grama tłuszczów na jeden kilogram masy ciała. Co więcej, musi być to także nie więcej niż 30 procent naszego dziennego zapotrzebowania na kalorie. Jak wiadomo, z niczym nie powinno się przesadzać.
Ponadto, ilość przyjmowanych tłuszczy zależeć będzie od poziomu aktywności fizycznej. Jeśli ten wysiłek jest większy, także dawka zdrowych tłusczy może się w takim przypadku nieco zwiększyć od tej podanej wyżej. Gdy spalamy większą ilość kwasów tłuszczowych, wówczas możemy ich także analogicznie więcej spożywać, bez negatywnych konsekwencji dla naszego organizmu i naszej sylwetki.