Jedni upierają się przy twierdzeniu, że przy spalaniu tkanki tłuszczowej najlepsze są aerobowe ćwiczenia. Inni natomiast mówią, że trening przy pomocy interwałów jest jedynym przynoszącym pożądane efekty a aeroby tak naprawdę nic nie dają przy redukowaniu tłuszczu, zwłaszcza tak zwanej „oponki” z brzucha. Który z tych treningów jest w takim razie lepszy przy spalaniu? Ilość różnych teorii na ten temat może namącić w głowie osobom, które nie są trenerem personalnym, dlatego też dziś zajmiemy się tymi kwestiami. Ale nim przejdziemy do odpowiedzi na postawione w tytule pytanie, przyjrzymy się charakterystyce każdego z obu rodzajów treningu, zasadniczo różniących się od siebie.
Charakter treningu aerobowego i jak on działa
Trening aerobowy zwany także tlenowym, bazuje na obecności tlenu podczas wszelkich procesów jakie przebiegają przy tej formie wysiłku. Jak ma odbywać się taki aerobowy trening? Najlepiej gdy przebiega przy raczej małej intensywności ale przez dłuższy czas, to znaczy zrównoważony i nieprzerwany wysiłek. Nasze tętno ma w trakcie niego znajdować się na poziomie 55 do 85 procent. Poprzez tlen towarzyszący procesowi resyntezy energii, kwasy tłuszczowe uwalniają się do krwi a w ten sposób następuje spalanie tkanki tłuszczowej.
Warto jeszcze przypomnieć, że skuteczność przebiegu całego powyżej opisanego procesu zwiększa uprzednie spalenie mięśniowego glikogenu, oraz tego z wątroby, gdyż to glikonem jest spalany na pierwszym miejscu przez organizm, to pierwsze złoże energii po jakie sięgnie przy wysiłku nasze ciało. Pomóc w tym mogą nam ćwiczenia na siłowni albo też po prostu dłuższy trening aerobowy. Przy tej drugiej opcji, dopiero po dwudziestu minutach aerobów zaczniemy skutecznie spalać tkankę tłuszczową.
Jakie formy treningu zaliczają się do aerobowego? Może to być na przykład pływanie, szybki marsz, jazda na rolkach, bieganie i jazda na rowerze. Zaletą takiego wysiłku fizycznego jest to, iż jest on raczej mało wyczerpujący, bardzo dobrze pomaga się zrelaksować i odpocząć, zredukować stres, efektywnie spala nagromadzony tłuszczyk a przy tym nie jest skomplikowany do wykonania.
Wadą może być zaś tutaj to, że trening aerosobowy należy wykonywać długo, co może być monotonne, nie zwiększamy zbytnio naszego metabolizmu (wyjątkiem może być jednak pływanie), a przez to nie przyspieszamy na dłuższą metę redukowania tkanki tłuszczowej.
Charakter treningu interwałowego i jak on działa
Inny rodzaj ćwiczeń to właśnie trening interwałowy. Można powiedzieć skrótowo, że to przeciwieństwo aerobów, ponieważ tutaj najwięcej procesów przebiega bez udziału tlenu, wysiłek ten jest więc anaerobowy. Przebiega to następująco- wysiłek mało intensywny mieszamy z tym o wysokiej intensywności To oznacza, że przy bieganiu robimy minutowy sprint, by potem przerzucić się na lekki trucht, lub przez minutę bardzo szybko wchodzimy na i schodzimy ze stopnia a następnie robimy półminutową przerwę. Interwały, czyli przerwy grają tu najważniejszą rolę. To jak je przeplatamy i łączymy nie jest więc aż tak istotne, możemy pracować na rowerze, z obciążeniami, czy wykorzystując ciężar swojego ciała, biegając, trenując długo bądź krótko. Decydować o tym będą nasze upodobania oraz możliwości. Przy tm warto zauważyć, że przy chwili przerwy albo wolniejszej fazy ćwiczenia, nie pozwalamy organizmowi zupełnie wypocząć, nie powinno się dać mu czasu na pełną restytucję Maksymalna długość treningu interwałowego to około pół godziny, zależnie od tego jakiego obciążenia użyliśmy w trakcie. Pamiętaj aby dbać o układ odpornościowy i immunologiczny.
Najistotniejsza jest tu różnica w spalaniu pomiędzy tymi dwoma formami treningu. Interwały spalają raczej niewiele tłuszczu, przyspieszają natomiast nasz ogólny metabolizm- po treningu nawet dwie doby możemy więc spalać tłuszczowe tkanki, zużywając stale jeszcze kalorie, długo po ukończonym treningu. Plusem interwałów będzie to, jak krótkie i szybkie są te treningi, nie nużą więc i są urozmaicone, pobudzają nas i wspaniale zwiększają cały metabolizm organizmu. Minus to fakt, że dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z siłownią może być ciężkie, ponieważ interwały są o wiele bardziej męczące dla ciała, nie zrelaksują nas tak dobrze jak przykładowo bieganie czy pływanie.
No więc (pierwsza dwója bęc 🙂 )Który trening należałoby wybrać?
Brak jednej jasnej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, dziennej rutyny danej osoby. Najlepsze jest jednak przeplatanie obu tych treningów, połączenie ich daje zmierzalne efekty. Sami musimy wypróbować różne formy wysiłku spośród tych dwóch rodzajów i dobrać te najkorzystniejsze, najbardziej skuteczne dla nas, te jakie najlepiej nas zrelaksują. Zarówno interwały jak i aeroby są skuteczne i dają extra rezultaty, jeżeli tylko będziemy trzymać się zasad przy jakich należy trenować i konsekwentnie pracować. O efektach zadecyduje w końcu przecież stałość i wytrwałość przy treningu.