W każdej niemal siłowni możemy znaleźć wiele różnorakich urządzeń. W treningu pomagają nam na przykład wyciągi, suwnice, maszyny, hantle, sztangi i wiele innych. Można dostać zawrotu głowy, próbując wymyślić które z nich są nam najbardziej przydatne. Wówczas przychodzi moment, gdy potrzeba dokonać pewnego podziału sprzętu i wymienić najważniejsze z nich- maszyny oraz wolne ciężary. Różnice między tymi dwoma są dość istotne i nie wolno o nich zapominać przy planowaniu swojego treningu.
Jak wygląda trening na wolnych ciężarach i o co w nim chodzi
Na tego typu treningach wykorzystuje się hantle, sztangi treningi w których jako obciążenia używamy swego ciała, kettlebelle i inne obciążenia, którymi się dowolnie posługujemy i nie wytyczają nam żadnej ściśle wymuszonej trajektorii ruchu.
Największe plusy treningu z nimi są następujące:
- To fundament budowania sobie mięśni. Możemy przy pomocy wolnych ciężarów wykonywać wielostawowe ćwiczenia, dzięki którym pracujemy nad licznymi partiami naszych mięśni. Przy tym także dochodzi do wyrzutu hormonów oraz pobudzenia wzrostu masy mięśniowej Taki rodzaj treningu jest kluczowy w tworzeniu wymarzonego umięśnienia.
- Jeśli uda nam się właściwie dobrać trening z wolnymi ciężarami, możemy dzięki niemu świetnie zwiększyć naszą siłę. To właśnie poprzez ten rodzaj ćwiczeń możemy osiągać najbardziej widoczne rezultaty siłowe. Istotne jest tutaj, że jak zauważyliśmy już dawno- przysiady, martwe ciągi oraz wyciskanie na płaskiej (ćwiczenia wchodzące w skład „Złotej Trójki”) są oparte właśnie na jednym z wolnych ciężarów- sztangi.
- Trening przy użyciu wolnych ciężarów nigdy nie jest nudny. Mamy wielkie pole do popisu dla naszej kreatywności i wyobraźni, bo jest cała gama ćwiczeń jakie można wykonać z wolnymi ciężarami. Nie dochodzi więc tutaj do stagnacji i przyzwyczajenia naszych mięśni do tych samych ćwiczeń i stymuluje się tak ich wzrost i rozwój.
- Dzięki wolnym ciężarom mamy szansę przygotować nassze stawy i więzadła do innych form wysiłku. Nie straszne będą dla nich w przyszłości większe obciążenia. Tak oto unikniemy urazów i kontuzji i wspieramy możliwości rozwojowe całego naszego organizmu.
- Bardzo wielką rolę odgrywa ten rodzaj ćwiczeń również przy redukcji tkanki tłuszczowej. Pobudzają intensywnie całą naszą przemianę materii. Poprzez szybszy metabolizm możemy efektywniej spalać tłuszcz. Więcej mięsni zaangażowanych w trening oznacza większe pobudzenie przy fazie regeneracji, tak właśnie nasz organizm zużywa energię i równocześnie spala nagromadzoną tkankę tłuszczową.
Same superlatywy, ale czy wolne ciężary nie są pozbawione wad? Oto minusy treningu na wolnych ciężarach:
- Im większe ciężary, tym większe może się stać też ryzyko urazu. Co prawda, to tyczy się każdej formy treningu, bo kontuzji nie złapiemy tylko siedząc na kanapie. Ale nie mamy się czego obawiać jeśli tylko przygotujemy się odpowiednio i zachowamy wszelkie zasady bezpiecznego i rozsądnego treningu.
- Dużo pracy musimy włożyć w wyczucie naszych mięśni, skupić się stuprocentowo na odpowiedniej technice ćwiczeń. Nic nie ogranicza naszego ciała i nie wyznacza ruchu przy tym rodzaju treningu, a więc sami musimy nadać bieg i pamiętać o zachowanej technice- w przeciwnym razie nasz trening nie będzie przynosił owoców.
Ćwiczenia na maszynach i kiedy wykorzystywać tego typu treningi
Już nazwa podpowiada nam że do tego rodzaju treningu używamy wszelkich maszyn. Poniżej omówione zostaną plusy i minusy różnych maszyn.
Do zalet treningu na maszynach należą między innymi:
- Minimalne ryzyko urazów i kontuzji. Dzięki maszynom możemy wracać do ćwiczeń po dłuższej przerwie, dokonywać rehabilitacji, powracać na siłownię po dawnych kontuzjach. Ćwiczenia na urządzeniach są bezpieczniejsze. Nie dochodzi tutaj także do obciążania stawów tak jak możliwe jest to w wypadku wolnych ciężarów.
- Przy treningu na maszynach nie da się wręcz nie zachować odpowiedniej techniki- to już robi za nas sprzęt. Ograniczona jest też tutaj możliwość oszukiwania, ponieważ maszyna zmusza nas do konkretnego ruchu. Pewność zyskujemy też że wykonamy właściwą pracę nad daną partię. Nie znaczy to że możemy zapominać o wyczuciu mięśni, ale że jedynie mamy tu pewną pomoc w tej kwestii.
- Ułatwiamy sobie pracę nad mniejszymi partiami mięśniowymi, bo dzięki maszynom zyskujemy większą precyzję działania. Wtedy to właśnie poświęcamy uwagę tym partiom jakie mogły być wcześniej zaniedbane przez nas przy treningu.
- Maszyny pomagają nam urozmaicić swoje ćwiczenia na wolnych ciężarach, nie pozwalamy mięśniom na żadne przyzwyczajenie ani stagnowanie. Sami też dodajemy nieco koloru do nudnych i oklepanych ćwiczeń. Różnorodność zawsze w cenie.
Do minusów i wad maszyn należeć mogą:
- Zaangażowanie różnych mięśni jest tutaj o wiele mniejsze niż w wypadku wolnych ciężarów. Spada więc skuteczność w tworzeniu swojej masy mięśniowej na maszynach.
- Nie łatwo uzyskać większą siłę przy treningu na maszynach. Ruchy które są wymierzone przez maszynę mogą w jakiś sposób ograniczać potencjał siłowy i nie są w stanie go rozwinąć tak dobrze, jak dzieje się to w przypadku wolnych ciężarów.
- Podczas ćwiczeń na maszynach nie mobilizujemy tak bardzo wszelkich ścięgien, więzadeł i stabilizatorów. Nie są więc one potem przygotowane do dalszych treningów. Przy zmianie maszyn na wolne ciężary możliwe jest więc niestety częstsze chwytanie kontuzji. Nasze ciało nie jest wówczas tak odporne na różne urazy a to zdecydowanie minus.
- Brakuje tutaj takiego wielkiego skoku hormonalnego jak przy wolnych ciężarach, nie mamy więc aż tak wielkiej pomocy przy spalaniu tłuszczu czy kształtowaniu większej masy mięśniowej.
Jako podsumowanie można stwierdzić, że chyba więcej zalet mamy przy treningu z wolnymi ciężarami, który bardziej angażuje nasze ciało do wysiłku. Maszyny zaś mogą być dodatkiem czy dopełnieniem treningu. Takie to właśnie podejście może nam dać najlepsze rezultaty i jest bardzo optymalne dla naszego organizmu.